Dr. Oğuız Uçar, Eskişehir Medikal Estetik

Doğal Botoks Mümkün mü?

Botoksta doğal görünüşü bozan şey nedir?

Botoks mimik hareketlerinin neden olduğu kırışıklıklarının temel tedavisidir. Ancak tüm mimik hareketlerini kontrol altına almaya çalışmak mümkün olmayacağı gibi gecikilmiş durumlarda yapılan uygulama sorunları çözmede yetersiz kalacağı gibi doğal olmayan sonuçlara da neden olabilir. Özellikle yüz bölgesindeki kaslar çok sayıda ve bazen aynı yönde bazen birbirine zıt yönlerde çalışmaktadır. Botoks tedavisindeki felsefe hareketin istendiği yönde olabilmesi için ters kasa işlem yaparak hareketini azaltmaktır. Her iki yöne de aynı kısıtlayıcı tedavi yapıldığında nötr bir durum yaşanacaktır.

Doğal Botoks Mümkün mü?

Doğal olmayan görüntüler neler?

Kaşlar ve beraberindeki göz kapakları bu tedavide en sık hedeflenen yapılardır. Bu yapıların yukarıda olması istenirken alnı fazlaca işlemle yukarı kalkamayacak hale getirmek düz bir alın sağlarken kaşların ve göz kapağının aşağıda olmasına neden olur. Göz kapağı makyajı yaparken son derece belirgin olan rahatsızlık bazen göz kapaklarında yorgunluk olarak da tarif edilir. İşlem sonrasında alının tümüyle düz olduğu pek çok durumda kaşlar ile kirpik mesafesi yaklaşmış görülebilir. Üstelik kaş çatma gibi kaşı aşağı düşüren hareketler yeterince engellenemez ise durum daha da kötü görünecektir. Kaş çatma bazı kişilerde orta bölge dışında kaşın yan taraflarından da kasılma ile beraberdir. Bu bölge de tedavi edilmediğinde orta kısım kilitlenmiş iken yanlardan gelen çatma hareketine bağlı kaşın dış kısımları ayrı çalışarak kötü bir görünüme neden olur.

Göz kenarında kaz ayağı olarak tarif edilen çizgilere yapılan işlemde kaş köşesine yapılan işlem alın ile dengelenmediğinde sivri kalkan bir kaş görümüne, alt kısmına yapılan işlemde doğru derinlikteki kasa yapılmadığında gülüşü bozan, sırtlan gülüşü denen duruma neden olacaktır. Bu şekilde bir uygulama özellikle göz altında çukurlaşma ya da derinin yapısında bozulmalar olduğunda burun bölgesinden başlayarak torbalanmalar ve dikkat çekici kırışmalara neden olabilir.

 

Nasıl doğal işlem yapılabilir?

Kas hareketini durdurmak yoluyla kırışıklıkların önlenmesini sağlayan tedavide hareket yok iken yani derinin yapısal bozulmaları ile ortaya çıkan sorunları düzeltmek bu tedavi ile mümkün değildir. Deride hiçbir hareket dahi yok iken kırışıklık, sarkma, derin çukurlar mevcut ise bu durumları uygun başka yollarla tedavi etmek öncelik olmalıdır. Zamanla ortaya çıkan temel sorun kaş ve göz kapaklarının giderek aşağı gelmesi iken bu duruma karşı temel korunma alnı yukarı çeken kas ile sağlanmaktadır. Bu nedenle kaşları aşağı çeken kaslara tavizsiz işlem yaparken yukarı çeken kaslara her sene daha ölçülü işlem yapmak, olabildiğince erken yaşlarda mimik hareketlerinin özellikle yaşlanmaya katkı sağlayanlara düzenli müdahale doğal kalabilmek için önemlidir. Uygulama yapılan bölgelerde derin ya da yüzeysel çok sayıdaki kasın bazı bölgelerde tümüne bazen yüzeysel bazen de derin bölümüne işlem yapmayı gerektiren teknik detayları vardır. Tedavi kas üzerindeki etkileri için yapıldığı için kas enjeksiyonu olması da başka önemli bir konudur.

Kullanılan ilaçların da yapıldığı noktanın çok sınırlı bir bölgede etki göstermesi nedeni ile güvenliği artırırken ruhsatsız, kaçak ve niteliği belli olmayan ürünler ile kontrolsüz pek çok soruna bağlı da istenmeyen sonuçlar yaşanabilir.

Sonuç olarak çok basit bir enjeksiyon işlemi olarak görülemeyecek tedavide; Doğru seçilen hastaya doğru nitelikte bir ürünün, doğru bir denklem ile kasların belirlenmiş doğru noktasına doğru miktarda ilaç miktarı ile ideal sonuçları beklemek gerçekçi olacaktır.


İletişim Bilgileri

İsmet İnönü-1 Cd. 732. Sok.
Aypalas Residence Kat: 4 No: 34/32
Tepebaşı / Eskişehir

Takip Edeyim
Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.