Dr. Oğuız Uçar, Eskişehir Medikal Estetik

HI-FU (Yüksek Yoğunluklu – Fokuslu Ultrason)

HI-FU (Yüksek Yoğunluklu – Fokuslu Ultrason)

Fokuslu Ultrason nedir?

Ses dalgalarından oluşan ultrasound uzun yıllardır tıp alanında hem teşhis hem de tedavi amaçlı olarak güvenle kullanılmaktadır. Başlangıçta görüntüleme yöntemi olarak başlayan ultrasound tedavide de önemli yer almıştır. Böbrek taşı kırmaktan, vücut yağlarının bölgesel olarak parçalanmasına kadar çeşitli alanlarda kullanılırken, son zamanlarda estetik alanında cildi gençleştirmek için de sıkça kullanılmaktadır. Cilt altı dokulara yenileme amacıyla kullanılan fokuslu ultrasound cihazları diğerlerinden farklı olarak, odaklanmış ultrasound cihazlarıdır. Yani istenilen derinliğe kadar ulaşan ses dalgaları ile sadece o derinlikte ve istenilen aralıklarda yoğunlaşarak anlık ve yüksek miktarda enerji açığa çıkmaktadır. Yüksek yoğunluk ses dalgaları yeni nesil cihazlarda lineer yoğunluklu olarak da enerji üreterek ek faydalar sağlamıştır.

 

Fokuslu Ultrason deriye nasıl etki eder?

Oluşan anlık yüksek miktardaki enerji deri altı dokuya ulaştırarak kontrollü bir şekilde, yüksek ısıl etkiler oluşturmaktadır. Farklı derinliklerde etki eden başlıkların sağladığı bu termal etki temel olarak kollajen üretimini uyarmaktadır. Bu şekilde uyarılmış kollajen üretimi ortalama 3-6 ay içinde sıkılaşmış ve kendini yenilemiş bir cilt sağlamaktadır.

HI-FU (Yüksek Yoğunluklu – Fokuslu Ultrason), Eskişehir

Alternatif uygulamalar ve farkları nelerdir?

Derinin yaşlanması ile ortaya çıkan elastikiyet kaybı, sarkma gibi tüm değişiklikler azalmış kollagen yapısı ile ilişkili olduğu için bu amaçla kullanılan tüm tedavilerdeki amaç kollajen üretmeyi sağlamaktır. Bu amaçla kullanılan diğer uygulamalar iğneli radyofrekans ve fraksiyonel lazer tedavileridir. İğneli radyofrekansta iğneler yardımı ile deri altında istenilen derinlikte aynı etki sağlanır. Fraksiyonel lazerde lazer ışığı ile deri yüzeyinden başlayarak istenilen derinliğe kadar oluşturduğu uyarıyla aynı etkiler sağlanır. Fokuslu ultrason tedavisinde ise bunlardan farklı olarak deri yüzeyinde hiçbir değişiklik olmadan, sadece istenilen derinlikte bu etkiler sağlanır. Bu yöntem deri yüzeyinde hasar oluşturmadığı için her mevsim, sosyal hayattan kopmadan kullanıbilir. Diğer yöntemlerden en önemli avantajı bu iken onların da deride farklı boyutlarda yaptığı etkileri değerlendirildiğinde, kombine kullanmak daha fazla sonuç alınabilmektedir.

 

Fokuslu Ultrason uygulama şekli ve etkileri nelerdir?

Focuslu ultrasound genel olarak tek seansta etkili olabilmektedir. Tek seansta elde edilen başarı dahi pek çok uygulamaya göre oldukça yüksektir. Lokal bir anestezi ile yeterli konforda uygulama şansı olan uygulamadan sonra özellikle dikkat edilmesi gereken çok özel bir durum bulunmamaktadır. Uygulamanın sonuçları 15 günden başlayarak görülebileceği gibi, altı ay kadar süren uyarılmış kollajen üretimi de olabilmektedir.

Uygulamanın enerji düzeyi ve atış süreleri ile değişiklik yaparak yağ doku üzerinde de etkiler sağlanabilmektedir.

 

Fokuslu Ultrason hangi bölgelerde etkilidir?

Derinin sıkılaşması istene tüm bölgelere uygulanabilir. Özellikle yüzün yukarı toparlanması, boyun bölgesi toparlanması, yanak bölgesinin sarkmalarında sıkça kullanılmaktadır. Yakın zamanda daha derin ve daha geniş olan karın derisi gibi bölgelerde de kullanıma uygun derinlikte başlıklar üretilmiştir.

 

Kombine edilebilen tedaviler

Deriye yaşlanmaya ait etkilerden koruma/tedavi için yapılan PRP, mezoterapi, Fraksiyonel lazer, İğneli radyofrekans, Thread lift (İp askılama), enzimatik tedaviler gibi tüm yöntemlerle uyumlu olarak kombine edilebilmektedir. Şüphesiz farklı mekanizmalarla farklı deri tabakalarına yapılan işlemler ile elde edilen yenileme-gençleştirme uygulamaları ile daha yüksek başarı elde edilebilmektedir.


İletişim Bilgileri

İsmet İnönü-1 Cd. 732. Sok.
Aypalas Residence Kat: 4 No: 34/32
Tepebaşı / Eskişehir

Takip Edeyim
Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.