Dr. Oğuız Uçar, Eskişehir Medikal Estetik

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu

Dudak da yaşla birlikte önemli hacim kaybı yaşayan bölgelerdendir. Hacminde küçülme, çizgiler ve kuruluk artar. Dolgu ile istenirse hacimde dikkat çekici bir büyüme olmadan daha fresh bir görünüm de sağlanabilir. Dilendiğinde de dudağın doğal yapısı izin verdiği ölçüde büyütülebilir.

Kenar konturu belirginleştirilen ve çizgileri kaybolan bir dudak oldukça sağlıklı bir görünüm sunar. Yüzdeki genel görünümü ile birlikte özellikle çene ile olan ilişkisi çok dikkat çekicidir. Bu nedenle dudak dolgusu planlamasında çenenin yapısını da gözetmek, ihtiyaç duyulduğunda dolgu ile takviye etmek hem doğal hem de daha çekici bir görünüm sağlayacaktır.

Dudak Dolgusu, Eskişehir

Dudak dolgu tipleri

Hyaluronic asit yapıdaki dolgular dudak dolgusunda tercih edilen temel maddedir. Yaş, dudak yapısı, istenilen dudak şekline bağlı olarak farklı molekül ağırlık ve bağ yapısında dolgu malzemeleri tercih edilebilir.

Dolgularadaki hyaluronic asit molekülleri çapraz bağlarla birbirine bağlanarak daha uzun ömürlü olması hedeflenirken, dolgu formunda olmayan serbest yapıdaki hyaluronic asit ile dudağın hacmi çok da değişmeden, canlı görünüm ve nem desteği amaçlı uygulama yapılabilir.

 

Dudak dolgu teknikleri

Günümüzde Rus dudağı, Türk lokumu, Venüs ve Eros dudağı gibi tanımlanmış pek çok moda olarak düşünülen uygulama formu bulunmaktadır. Bununla birlikte dudağın doğal yapısı ve istenilen hacimin boyutuna bağlı olarak çoğu zaman bu tekniklerin pek çoğunun bir arada kullanılarak uygulama yapılır. Tedavi uygun yapıda dolgu maddesi ve ihtiyacı karşılamaya uygun teknikle yapıldığında başarılı sonuçlar alınabilirken yapısal olarak uygun olmayan materyal ve yanlış tabakaya, hatalı uygulama teknikleri ile yapılan dolguya bağlı ciddi sorunlar yaşanabilmektedir.

Genel olarak hyaluronic asit yapıdaki dolgular hyaluronidase enzimi ile eritilebilirken bazen bu durumda dahi tam bir düzeltme imkanı olmamaktadır. Ayrıca bu tür müdahaleler kullanılan ürün konusunda net bilgi olduğunda yapılabilirken genellikle olağandışı sorunlar ile karşılaşıldığında kullanılan malzeme konusu belirlenemediği için cerrahiye varan işlemlere gerek duyulmaktadır.

 

Dudak dolgusu uygulaması

Lokal anestezi altında yapılan işlem yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Genel olarak çok hafif bir ödem görülebilmekle birlikte nadiren daha fazla ödem ve geçici morluklar yaşanabilir. Standart hacimden daha fazlası istendiği durumlarda çoğu kez yaklaşık 15 gün aralarla takviye yapmak çok daha doğal ve iyi sonuçlar sağlayabilir.

 

Dudak dolgusu işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler

  • İşlemden hemen sonra 3-4 saat yeme içme dahil her tür temas konusunda kaçınma
  • En az 24 saat kadar sıcak temastan kaçınma
  • 2-3 gün kadar sert temastan kaçınma gibi önlemler işlem sonrası ödemin daha az yaşanmasına katkı sağlar.

İletişim Bilgileri

İsmet İnönü-1 Cd. 732. Sok.
Aypalas Residence Kat: 4 No: 34/32
Tepebaşı / Eskişehir

Takip Edeyim
Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.